Rusza projekt Moc Gór – Onko Silni

Celem projektu MOC GÓR – OnkoSilni  jest wsparcie osób zmagających się z chorobami nowotworowymi
oraz szerzenie profilaktyki i edukacji nowotworowej

Wyznaczać sobie cele, marzyć …

Droga na szczyt jest odzwierciedleniem wali z rakiem, są łzy zmęczenie, załamanie ale również radość i spełnienie.

Aby każdy po chorobie wyznaczał sobie cele, projekty swojego życia i dążył do nich, przełamywał swoje granice. Po wygranej z rakiem już nikt nie jest taki sam. Tak jak po zdobyciu szczytu, człowiek poznaje nie tylko możliwości swojego ciała ale  odkrywa swoją wewnętrzną moc.

 

 

Podróż na szczyty gór jest jak podróż przez możliwości swoich emocji.

Jeśli nasz cel nie jest ogólnie dostępny dla wszystkich, musimy się szczególnie zmobilizować, by stawić temu czoło. Wejście na te szczyty są trudniejsze niż np. chodzenie po Bieszczadach. Tak samo droga do wygranej z rakiem trudniejsza niż np. z przeziębieniem.

Droga na szczyty gór jest symbolem walki z rakiem. Najlepiej też odzwierciedla emocje i etapy jej pokonywania. 

–   Przygotowywanie się do wyprawy np. poprzez zwiększony wysiłek fizyczny, można porównać do profilaktyki i jej znaczenia.

   Wyjazd w góry jest oczekiwaniem, niewiadomą, tak jak czekanie na wyniki.

–    Spojrzenie z dołu na szczyt góry, jest jak być u progu zmagań z chorobą, u progu największej walki w swoim życiu. Wówczas często otaczają nas złe myśli, niepokój, lęk. Że to za wysoko, że do za dużo, że nie damy rady.

–   Stawiamy pierwsze kroki i powoli idziemy w górę, tak jak pogodzenie się z chorobą i podjęcie leczenia.

–  Zmęczenie, odpoczynek, pragnienie, zwątpienie czy osiągniemy szczyt jest jak skutki uboczne leczenia, tj. chemioterapii, operacji, złe samopoczucie, utrata wiary w wyzdrowienie, szukanie nadziei. Jet to  próba zmierzenia się z przeszkodami fizycznymi ale również emocjonalnymi.

–   Jeśli założymy odpowiedni strój, będziemy szli z odpowiednim partnerem górskim (przewodnikiem) zaczynamy patrzeć z wiarą że osiągniemy cel, do którego zbliżamy się coraz bardziej.  Tak samo jest w chorobie, kiedy wspierają nas bliscy, pozytywni ludzie. Kończymy chemioterapię, radioterapię, widzimy zakończenie leczenia. Odzyskujemy radość i cel naszej drogi – życie.

–   Stajemy na szczycie, wypełnia nas uczucie spełnienia. Zmęczenie mija. Cały wysiłek który włożyliśmy w zdobycie góry staje się daleki, ponieważ jesteśmy szczęśliwi. Tak samo w chorobie, kiedy ją zwyciężymy, kończąc leczenie, powoli zapominamy o bólu, cierpieniu jaki przeszliśmy do tej pory, ponieważ … żyjemy, po prostu jesteśmy.

Chcemy pokazać, że walka z rakiem jest walką, która jest go wygrania.
Chcemy szerzyć profilaktykę i jej wartość…

Chcemy by każdy uwierzył we własne siły.

Zdarza się jednak, że osoby, które chorobę mają już za sobą często nie wracają  do formy sprzed choroby, wpadają w długotrwałą nostalgię, nie podejmują pracy nad sobą.

Chcemy im pokazać że może być inaczej, że osoby po raku mogą „góry przenosić”. Że życie po raku tak naprawdę zaczyna się na nowo i tylko my decydujemy jak ono się potoczy. Choroba to tylko chwila w naszym życiu, po której warto czerpać  z życia garściami a powrót do formy do nasza decyzja.

Nie warto obracać się za siebie ale też niczego żałować. Iść do przodu pomimo przeszkód.

Człowiek nie wie ile jest w stanie znieść, dopóki czegoś  nie doświadczy.

Symbolicznie do każdego szczytu  przypisana jest inna choroba nowotworowa. Pokonując szlak oraz zdobywając dany szczyt, symbolicznie będziemy się integrować z pacjentami poszczególnej choroby jako wsparcie oraz nadzieję w wyzdrowienie oraz promować profilaktykę. Będą wywiady ze specjalistami, psychologami, pacjentkami a także dawka wiedzy.

Pomysł na projekt zapoczątkowała idea, zgodnie z którą droga na szczyty gór jest symbolem leczenia raka, a jednocześnie doskonale odzwierciedla emocje i etapy jej pokonywania. Po tej chorobie już nikt nie jest taki sam. Tak jak po zdobyciu szczytu, gdy człowiek poznaje nie tylko możliwości swojego ciała, ale również odkrywa swoją wewnętrzną moc.

Realizacja tego projektu bardzo pomoże uczestnikom przełamywać własne bariery i ograniczenia, a także udowodnić sobie i innym, że po chorobie wciąż są oni zdolni do zmierzenia się z trudnościami, wysiłkiem oraz przezwyciężaniem lęku i słabości.

Z drugiej strony, należy pamiętać, że projekt jest adresowany także do osób, które cierpią na nowotwór oraz do ich bliskich – po to, by dawać im motywację i nadzieję na  wyzdrowienie. Chcemy pokazać, że może być inaczej, że osoby po raku jak najszerszej grupy osób mogą „góry przenosić”.

Ważną częścią projektu jest także szerzenie profilaktyki i zachęcanie jak najszerszej grupy osób do badań kontrolnych.


Wejściem na Łomnicę (2634 m.n.p.m.) wspieramy chorych na raka piersi.



Inauguracją projektu  było zdobycie pierwszego szczytu – Łomnicy, w październiku – który jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi – jest dedykowane chorym na ten nowotwór.

 Inaugurację uświetnili zaproszeni do rozmów goście: Pani Zofia Michalska- IKONA AMAZONEK, prof. Barbara Czerska, filozof, psychoterapeutka i prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog
ANNA NOWAKOWSKA, założycielka Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi z SANITAS o nowym projekcie MOC GÓR – ONKOSILNI. Projekt polega na zdobyciu Korony Tatr przez osoby, które przeszły chorobę nowotworową. Celem projektu jest wsparcie psychiczne pacjentów w trakcie leczenia raka, a także szerzenie profilaktyki onkologicznej. Wejście na każdy ze szczytów jest symbolem wsparcia i solidarności z chorymi na określony typ raka, a zarazem okazją do przekazywania społeczeństwu wiedzy na temat profilaktyki tego nowotworu. Zdobycie pierwszego szczytu – Łomnicy, w październiku – który jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi – jest dedykowane chorym na ten nowotwór. Autorką i koordynatorką projektu MOC GÓR – ONKOSILNI jest Anna Nowakowska, której kontakt z przyrodą, chodzenie po górach pomogło po leczeniu raka odzyskać nie tylko siły fizyczne, ale i psychiczne. Ania i uczestnicy projektu chcą przekazać pacjentom onkologicznym, że zdobywanie szczytów gór, jest jak pokonywanie choroby nowotworowej – wymaga siły ducha, wewnętrznej mocy, dzięki którym stajemy się ONKOSILNI.

 

Prof. dr hab n. med. TADEUSZ PIEŃKOWSKI, onkolog kliniczny z Centralnego Szpitala MSWiA, którego zainteresowania naukowe dotyczą głównie raka piersi w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką mówi o tym jak ważna jest profilaktyka, wczesne wykrycie tego nowotworu dzięki zachowaniu czujności onkologicznej i systematycznemu wykonywaniu badań przesiewowych, a także regularnemu samobadaniu. Profesor Pieńkowski podkreśla, że w ciągu ostatnich lat nastąpił ogromny postęp w leczeniu raka piersi, który z choroby śmiertelnej stał się chorobą przewlekłą. Wiele innowacyjnych terapii jest już refundowanych w Polsce, ale ciągle brak jest nam akredytowanych, certyfikowanych placówek leczących kompleksowo chorych na raka piersi.

 

 

 

Prof. BARBARA CZERSKA, filozof i psychoterapeutka, od wielu lat wspierająca kobiety z rakiem piersi dzieli się swoimi refleksjami i wiedzą na temat siły ducha w pokonaniu choroby nowotworowej. Prof. Czerska podkreśla, że wyznaczanie sobie celów w chorobie pozwala przetrwać trudne chwile w terapii. Mówi też o wartości, jaką mają takie projekty MOC GÓR-ONKOSILNI, które niosą nadzieję, że po chorobie nowotworowej można powrócić do zwykłego życia i realizować nawet najbardziej ekstremalne wyczyny.

 

 

 

Pani ZOFIA MICHALSKA – Ikona AMAZONEK, przewodnicząca pierwszego Klubu Amazonek przedstawia początki tego ruchu na rzecz kobiet z rakiem piersi, którego jest jedną z twórczyń. Zofia Michalska opowiada jak 40 lat temu kobiety, które chciały odzyskać sprawność po mastektomii założyły grupę gimnastyczną. Grupa ta przekształciła się w pierwszy Klub Amazonek. Pani Zofia przypomina jak powstały: nazwa, logo i statut, którymi do dzisiaj posługuje się ponad 200 stowarzyszeń kobiet z rakiem piersi w Polsce, a nazwa Amazonka upowszechniła się w naszym kraju jako określenie wszystkich kobiet z tym nowotworem. Zofia Michalska podkreśla ogromne zasługi dr Krystyny Miki, która przeniosła ze Stanów Zjednoczonych do Polski wzorce rehabilitacji i opieki nad kobietami po leczeniu raka piersi. Mówi też jak ważną rolę w pracy Amazonek odgrywają Ochotniczki – specjalnie przeszkolone wolontariuszki z doświadczenie raka piersi, które wspierają kobiety w trakcie leczenia na szpitalnych oddziałach, niosąc im nadzieję na przykładzie własnej historii. Jak podkreśla Pani Zofia misja samopomocy, która była podstawą powstania pierwszego Klubu Amazonek przy Centrum Onkologii w Warszawie jest ciągle żywa i potrzebna.

 

 

 

 

SAMOBADANIE PIERSI RAZ W MIESIĄCU MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE
Projekt MOC GÓR-ONKOLSILNI to także profilaktyka nowotworów. W Październiku – Miesiącu Świadomości Raka Piersi przypominamy, kiedy i pokazujemy jak wykonać prawidłowo samobadanie piersi.
Już od 20 roku życia wykonuj regularnie raz w miesiącu samobadanie piersi.
Badaj piersi tydzień po miesiączce lub jeśli jesteś po menopauzie, tego samego dnia każdego miesiąca.
Gdy zauważysz niepokojąca zmianę w piersi nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Nie każdy guzek jest rakiem, ale każdy należy skontrolować.
Raka piersi wcześnie wykrytego można wyleczyć, a guz usunąć, zachowując pierś!
Samobadanie piersi raz w miesiącu powinno stać się zdrowym nawykiem. Ten nawyk uratował życie wielu kobiet.
Jeśli jesteś matką, naucz córkę jak wykonywać to badanie.
Więcej ważnych informacji o profilaktyce raka piersi znajdziesz na poniżej ww.oli-onko.pl w rozmowie z prof. Tadeuszem Pieńkowskim.


 

Listopad jest miesiącem świadomości raka jądra.
Każdego dnia na całym świecie z powodu raka jądra umiera 30 mężczyzn, w ciągu roku 11 tysięcy. Najbardziej narażeni na ten nowotwór są mężczyźni między 20. a 40. rokiem życia. Mimo skali
i wagi problemu, rak jądra nadal zdaje się być tematem tabu, rzadko podejmowanym w codziennych rozmowach czy na łamach mediów.
W ramach akcji Moc Gór- Onko Silni integrując się z mężczyznami, zdobyliśmy Kieżmarski Szczyt, przez co chcemy szerzyć znaczenie profilaktyki oraz świadomość wśród młodych mężczyzn.
Już niebawem pojawią się wywiady ze specjalistami oraz nauka samobadania jąder i wiele innych materiałów na temat profilaktyki raka jądra.

 

Pacjent MICHAŁ RADWAŃSKI – Już od 15 roku życia chłopcy powinni rozpocząć profilaktykę raka jądra.

 

 

Z MICHAŁEM RADWAŃSKIM – hokeistą, reprezentantem Polski, współkomentatorem meczów hokejowych transmitowanych przez TVP Sport, wychowankiem i wieloletnim zawodnikiem sanockiego klubu hokejowego, a obecnie jego prezesem rozmawiamy o raku jądra. Pan Michał dzieli się historią życia z tą chorobą, którą zdiagnozowano u niego w wieku 24 lat, kiedy rozwijało się jego sportowa kariera. Pan Michał podkreśla, jak ważne jest nie lekceważenie pierwszych objawów choroby i wczesne rozpoczęcie leczenia, które w przypadku raka jądra jest bardzo skuteczne i daje szanse na normalne życie. Mówi o swojej pracy trenera, której jednym z elementów jest zwracanie uwagi na zdrowie młodych zawodników, na wykonywanie badań profilaktycznych takich jak samobadanie jąder. Badanie to chłopcy powinni wykonywać już od 15 roku życia.

 

 

 

 

 

Rak jądra to nie powód do wstydu.
Rozmowa z mgr KINGĄ MIDZIO, psycholożką, która od lat wspiera pacjentów onkologicznych o potrzebie wsparcia psychicznego pacjentów z rakiem jądra. Nowotwór, ten związany ze sferą życia intymnego dotyka głównie chłopców i młodych mężczyzn, dla których aktywność seksualna jest bardzo ważna. Jak pokonać wstyd, jak dokonać coming outu, jak nawiązać relacje z partnerką? Czy rak jądra jest powodem do wstydu? Jak psycholog może pomóc pacjentom z rakiem jądra w ich problemach powrotu do zwykłego życia po chorobie? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć w tej rozmowie.

 

 

 

 

Rozmowa z dr n.med. JANUSZEM ŁAWIŃSKIM – dyrektorem Podkarpackiego Centrum Onkologii, ordynatorem Oddziału Urologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie z okazji LISTOPADA MIESIĄCA ŚWIADOMOŚCI RAKA STERCZA I RAKA JĄDRA rozmawiamy o epidemiologii i profilaktyce tych nowotworów. Pan Doktor podkreśla, że rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn w wieku senioralnym, a rak jądra – o czym mało kto wie – to głównie choroba chłopców i młodych mężczyzn. Panowie już od 15 roku życia powinni wykonywać samobadanie jąder, a w starszym wieku skorzystać z badania markera PSA, które jest bezpłatnie wykonywane w ramach programu 40+ w poradniach lekarzy rodzinnych. Doktor Janusz Ławiński wyjaśnia też dlaczego osoby, które mają w wywiadzie rodzinnym bliskich krewnych z BRCA zależnymi nowotworami, powinny wykonać badania genetyczne w kierunku tych mutacji.

 

 

 

 


Wejściem na Kończystą wspieramy pacjentów z rakiem pęcherza moczowego a wejściem na Baranie Rogi wspieramy pacjentów z rakiem nerki


 

 

Wejście na szczyt KOŃCZYSTEJ było dedykowane pacjentom z rakiem pęcherza moczowego, a wejście na BARANIE ROGI chorym na raka nerki. Dlatego w ramach naszego spotkania zapraszam na rozmowę z dr n. med. Piotrem Tomczakiem o profilaktyce raka pęcherz moczowego i raka nerki, będzie także rozmowa z profesorem Jakubem Kucharzem o programie lekowym dla pacjentów z rakiem urotelialnym – czy zapewni on leczenie na europejskim poziomie. Nie mogło zabrakną także rozmowy z pacjentem z rakiem nerki. Moje zaproszenie przyjął Pan Maciej Urbański, który podzielił się swoim doświadczeniem na temat życia z tym nowotworem oraz refleksjami na temat trudnego leczenia raka pęcherza, cennymi zwłaszcza dla pacjentów tuż po diagnozie.

 

Z dr n. med. Piotrem Tomczakiem – onkologiem, radioterapeutą w Instytucie Onkologii w Poznaniu, specjalizującym się w leczeniu chorych na nowotwory urologiczne rozmawiam o profilaktyce raka pęcherz moczowego i raka nerki. O tym czego powinniśmy unikać, aby zapobiec zachorowaniu na te nowotwory i jakie są najważniejsze czynniki ryzyka raka pęcherza i raka nerki. Dr Tomczak podkreśla jak ważne jest, aby w porę dostrzec pierwsze objawy tych nowotworów, kiedy możemy zastosować radykalne leczenie. Na co należy zwrócić uwagę i z jakimi objawami należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego.

 

 

 

Pan MACIEJ URBAN jest pacjentem, u którego 8 lat temu zdiagnozowano raka nerki. W rozmowie mówi o najtrudniejszych momentach swojej historii i co pomogło je przetrwać. Dzięki wsparcie rodziny, przyjaciół, a także lokalnej społeczności, kiedy nastąpił nawrót choroby i stanął on przed zagrożeniem utraty drugiej nerki, zebrał pieniądze na leczenie podwójną immunoterapią. To wsparcie innych osób uratowało mu życie. Leczenie skojarzone nivolumabem z ipiliumabem nie było wtedy refundowane i bardzo drogie. Od zeszłego roku jest już ono dostępne dla pacjentów z rakiem nerki. Jak podkreśla Pan Maciej jest to skuteczna terapia, którą stosując można normalnie żyć i pracować. Z perspektywy swoich doświadczeń Pan Maciej przekazuje pacjentom z rakiem nerki, którzy są tuż po diagnozie, cenne refleksje, jak należy postępować, aby nie tracić czasu i od razu zacząć efektywne leczenie.

 

 

 

 

 


Wejściem na Rysy wspieramy pacjentów z rakiem żołądka i rakiem przełyku
Wejściem na Lodowy Szczyt wspieramy pacjentów z rakiem jelita grubego

 

 


Rozmowa z dr n. med. Pawłem Potockim, onkologiem klinicznym z Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, o przełomie, jaki nastąpił w 2023 r. w leczeniu pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego – raka przełyku, rak żołądka, raku jelita grubego. Doktor Potocki mówi o nowych programach lekowych raka żołądka i raka przełyku, o zmianach w programach lekowych raka jelita grubego. Podkreśla, że dużym sukcesem była refundacja immunoterapii w leczeniu pacjentów z rakiem żołądka i chorych z rakiem przełyku. Doktor Potocki zaznacza, że immunoterapia nie jest łatwym leczeniem, ponieważ ma działania niepożądane zupełnie inne niż chemioterapia, i są to działania, które mogą występować w prawie każdym narządzie czy układzie naszego organizmu. Ułatwieniem w leczeniu działań niepożądanych immunoterapii, nie tylko dla lekarzy onkologów, ale także lekarzy rodzinnych i lekarzy opieki paliatywnej, jest ostatnio uruchomiona aplikacja. Pod kierunkiem doktora Pawła Potockiego trwają także prace nad przygotowaniem aplikacji o działaniach niepożądanych immunoterapii dla pacjentów.


Rozmowa z dr n. med. Pawłem Potockim, onkologiem klinicznym z Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie o profilaktyce raka jelita grubego, który należy do najczęstszych nowotworów w Polsce i na świecie. Doktor Potocki przedstawia czynniki ryzyka tego nowotworu oraz jego objawy. Informuje także o badaniach, które możemy wykonać w ramach profilaktyki raka jelita grubego.


Dr n. med. Michał Pyzlak, Kierownik Zakładu Patomorfologii Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, wyjaśnia czym są badania molekularne i dlaczego na obecnym poziomie rozwoju nauk medycznych ich wykonywanie jest kluczowe dla osób chorych na nowotwory. Doktor Pyzlak mówi jakiego rodzaju badania są podstawą do kwalifikacji do leczenia celowanego pacjentów z rakiem żołądka oraz czym jest białko PD-L1, kiedy powinno się je badać i jakie to ma znaczenie w kontekście możliwości zastosowania immunoterapii w leczeniu raka żołądka.

 


Anita Wojtaś-Jakubowska, pacjentka po leczeniu raka żołądka, autorka książki NIE MA ŻADNEGO. JAK RAK ŻOŁĄDKA URATOWAŁ MI ŻYCIE, opowiada historię swojej choroby i wyjaśnia na czym polega pozorny paradoks przekazu jej książki. Mówi o tym, jak diagnoza i leczenie nowotworu przewartościowały jej życie, co w perspektywie choroby stało się dla niej cenne i najważniejsze. Pani Anita wyjaśnia też, że choć pozornie nasze funkcjonowanie bez tak ważnego organu jak żołądek, wydaje się wręcz niemożliwe, to pacjenci po resekcji żołądka mogą prowadzić normalne życie stosując nieliczne ograniczenia żywieniowe. Mówi też o tym, co z jej osobistego doświadczenia było pomocne w codziennym życiu z rakiem i na co chciałaby zwrócić uwagę innym chorych.

 


 


Rozmowa z prof. dr hab. n. med. MARKIEM RUCHAŁĄ, specjalistą w dziedzinie endokrynologii i medycyny nuklearnej, światowym ekspertem w dziedzinie chorób tarczycy, kierownikiem Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Prof. przedstawia dane epidemiologiczne raka tarczycy, na którego odnotowujemy coraz większą zachorowalność. Ekspert zwraca uwagę, że choć objawy raka tarczycy są niespecyficzne – chrypka, zmiana barwy głosu, trudności z przełykaniem oraz wyczuwalne zgrubienia, czyli guzki w przedniej części szyi – to ich pojawienie powinno nas skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego. Obecnie, już w ramach świadczeń POZ można wykonać USG tarczycy, które jest badaniem podstawowym do postawienia diagnozy tego nowotworu. Jak podkreśla prof. Ruchała, lekarz rodziny może wystawić na podstawie tylko podejrzenia raka tarczycy kartę DiLO. Umożliwia ona pacjentowi wejście na szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia w ośrodku specjalistycznym. Kolejnym badaniem jest biopsja cienkoigłowa celowana. U pacjentów, u których stwierdzono zmiany nowotworowe w obrębie tarczycy, powinny być one usunięte, u niektórych chorych powinna być przeprowadzona limfadenektomia. Wśród czynników ryzyka mogących mieć wpływ na rozwój raka tarczycy są: nadmiar lub niedobór jodu, nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej – TSH, narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej. U części pacjentów rak tarczycy jest nowotworem dziedziczonym rodzinnie. W przypadku stwierdzenia na podstawie badań genetycznych określonych zmian w genach pacjenci z zaawansowanym rakiem tarczycy mogą być zakwalifikowani do leczenia terapiami celowanym inhibitorami kinaz. Zdaniem profesora Maraka Ruchały leczenia raka tarczycy powinno być spersonalizowane, dostosowane do stanu klinicznego pacjenta.

 

 

 

 

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Kampanii MOC GÓR – ONKOSILINI prowadzonej przez STOWARZYSZENIE ONKOLOGICZNE SANITAS. Celem tego projektu jest zdobycie przez pacjentów onkologicznych korony TATR i szerzenie profilaktyki przeciwnowotworowej. Wejście na GERLACH jest wyrazem wsparcia pacjentów z rakiem płuca. Jest to też okazja to rozmowy o profilaktyce i leczeniu raka, do której zaproszenie przyjął prof. dr hab. Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pan profesor specjalizuje się w chirurgii onkologicznej klatki piersiowej, w tym rak płuca. Z prof. Rzymanem rozmawiam o czynnikach ryzyka zachorowania na ten nowotwór, potrzebą szerzenia profilaktyki, ale i budowania postaw porzucania palenia oraz obalania mitu, że rozstanie się z tym nałogiem nie ma pozytywnego wpływu na wyniki leczenia pacjentów z rakiem płuca. Profesor zwraca uwagę na potrzebę jak najszybszego wprowadzenia programu przesiewowego w raku płuca z wykorzystaniem niskodawkowej tomografii komputerowej, a także na zorganizowanie procesu diagnostyki tego nowotworu, tak aby jak najwięcej placówek mogło wykonywać w krótkim czasie badania molekularne i genetyczne. Badania te są niezbędne w kwalifikacji pacjentów do leczenia okołooperacyjnego z zastosowaniem terapii celowanych i immunoterapii, które zwiększają szanse na całkowite wyleczenie. Jak podkreśla prof. Rzyman w prowadzeniu leczenia skojarzonego – chirurgii i farmakoterapii jest potrzebna ścisła współpracy chirurga i onkologa, co nie zawsze ma miejsce.

 


Z dr n. med. LESZKIEM KRAJEM z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, onkologiem specjalizującym się w leczeniu pacjentów z rakiem trzustki, laureatem konkursu LEKARZ EMPATII rozmawiam o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu tego nowotworu. Jak podkreśla dr Kraj rak trzustki nadal jest wyzwaniem dla onkologów. Odsetek przeżyć 5.letnich wśród pacjentów z tym nowotworem nadal jest bardzo niski, jednocyfrowy, a rak jest najczęściej rozpoznawany w wysokim stopniu zaawansowania, kiedy niemożliwe jest zastosowanie leczenia chirurgicznego, dającego szansę na wyleczenie. Dlatego tak ważna jest czujność onkologiczna wśród pacjentów i lekarzy rodzinnych. W ostatnich latach poza chemioterapią mamy innowacyjne leki celowane dla pacjentów z mutacją w genie BRCA, które są refundowane w Polsce. Doktor Kraj zwraca też uwagę na raka dróg żółciowych, nowotwór związany narządowo z rakiem trzustki, na który choruje w Polsce 2000 osób, ale w porównaniu z rakiem trzustki mówi się o nim niewiele. Na świecie pojawiły się nowoczesne, skuteczne leki, ale polscy pacjenci czekają wciąż na ich refundację i na program lekowy tego nowotworu.

 

 

 

Rozmowa z IGĄ RAWICKĄ, prezes Fundacji EuropaColon Polska organizacji, która wspiera i edukuje pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego oraz ich bliskich. Prezes Rawicka przedstawia działania Fundacji na rzecz pacjentów z rakiem trzustki, a także chorych na raka dróg żółciowych, dla których zdobycie wiedzy o tym nowotworze było dotąd bardzo trudne. O raku dróg żółciowych, mówiono bowiem dotąd niewiele w porównaniu z rakiem trzustki, który jest nowotworem bardzo medialnym. Iga Rawicka wymienia objawy tych obu nowotworów, które są niespecyficzne i może być ich wiele, a od tego jak wcześnie je zauważymy i zaczniemy leczenie zależy nasze rokowanie. Pani prezes zaprasza też na stronę Fundacji EuropaColon Polska, gdzie można znaleźć rzetelne, merytoryczne materiały edukacyjne przygotowane we współpracy z ekspertami o nowotworach przewodu pokarmowego.

 

 

 

 

 

Rozmowa z MAGDĄ MAGIERĄ, prezes Fundacji GLIOMA CENTER im. Hani Magiery, organizacji która wspiera pacjentów z guzami mózgu. Z Magdą rozmawiam o potrzebie kompleksowej opieki nad pacjentami z tymi nowotworami, o problemach chorych z guzami mózgu i ich bliskich, dotyczącymi diagnostyki genetycznej, rehabilitacji, wsparcia psycho- społecznego. Magda przedstawia także działania Fundacji na rzecz szerzenia świadomości o nowotworach mózgu oraz wsparcia w tej chorobie. Dzieli się także swoją wiedzą na temat opieki nad pacjentami z tymi nowotworami w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie chorzy mają zapewnione kompleksowe, wielodyscyplinarne leczenie i szeroki dostęp do badań klinicznych.

 

 

 

Rozmowa red. Aleksandry Rudnickiej z prof. dr hab. n. med. PIOTREM RUTKOWSKIM Kierownikiem Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Pełnomocnikiem Dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Prof. Piotr Rutkowski podkreśla, że choć nadal obserwujemy wzrost zachorowań na nowotwory skóry i czerniaka, to dzięki konsekwentnie prowadzonej profilaktyce m. in. przez AKADEMIĘ CZERNIAKA, zwiększa się liczba osób zdiagnozowanych we wczesnych stadiach rozwoju tych chorób, kiedy pacjentów można wyleczyć. W Polsce mamy także dostęp do innowacyjnych leków celowanych i immunoterapii, ale stosowanie tych terapii powinno być prowadzone przez specjalistyczne ośrodki, które mają doświadczenie w tym zakresie. To zapewnia jakość i bezpieczeństwo leczenia. Jak zaznacza Profesor, działania niepożądane, zwłaszcza w immunoterapii mogą być bardzo różne, dotyczą one wielu narządów i wymagają określonego postępowania. W leczeniu działań niepożądanych immunoterapii w chorobach onkologicznych pomocna jest przygotowana przez PTO aplikacja, z której mogą korzystać nie tylko onkolodzy, ale i lekarze innych specjalności. Trwają też prace nad taką aplikacją, przeznaczoną dla pacjentów.

 

 

Rozmowa z KAMILEM DOLECKIM, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki SARCOMA, które wspiera chorych na te nowotwory i zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką onkologiczną. Kamil Dolecki wyjaśnia na czym polega właściwa ochrona skóry przed narażeniem się na promieniowanie słoneczne, które jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory skóry i czerniaka. Przedstawia też główne założenia projektu badań profilaktycznych w kierunku tych nowotworów prowadzonych w ramach tzw. FURY ZDROWIA. Jest to mobilny gabinet odwiedzający wiele miejscowości w Polsce, w którym lekarz dermatolog przeprowadza badania dermatoskopem i w razie podejrzenia zmiany nowotworowej skóry, kieruje pacjenta do dalszej diagnostyki i leczenia. Prezes Dolecki mówi również o działaniach systemowych SARCOMY i zaprasza, jak co roku, we wrześniu na ONKOBIEG, w którym będzie można wziąć udział w kilku miejscach w Polsce.

 

 

 

Dr n. med. ANNA DAŃSKA-BIDZIŃSKA, onkolog i ginekolog z II Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Szpitala Klinicznego im. księżnej Anny Mazowieckiej, zaleca zachowanie wyjątkowej czujności w przypadku nowotworów ginekologicznych. Jedynie bowiem w przypadku raka szyjki macicy mamy skuteczne metody profilaktyki – cytologię i szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Szkoda tylko, że zbyt mało kobiet zgłasza się badania cytologiczne, a realizacja programu szczepień przeciwko HPV u nastolatków przebiega zbyt wolno. Jak zaznacza Pani doktor w raku trzonu macicy i w raku jajnika objawy choroby nowotworowej są mało specyficzne i często mylone z symptomami niegroźnych dolegliwości układu pokarmowego. Rak jajnika jest podstępnym nowotworem, który daje o sobie znać, kiedy choroba jest już rozsiana. Dlatego tak ważne są możliwie częste wizyty kontrolne u ginekologa i wykonywanie dopochwowego USG, a u kobiet, u których w rodzinie były nowotwory raka piersi, raka jajnika badań genetycznych w kierunku mutacji BRCA. Obecnie ogromny niepokój wśród epidemiologów budzi także wzrastająca i trudna do wyjaśnienia, liczba zachorowań na raka trzonu macicy. Doktor Anna Dańska-Bidzińska wyjaśnia też dlaczego należy szczepić przeciwko wirusowi HPV zarówno chłopców, jak i dziewczynki oraz czy jest ograniczenie wiekowe w wykonywaniu tych szczepień.

 

 

 

 

ANNA NOWAKOWSKA, prezes Stowarzyszenia Onkologicznego SANITAS dokonuje podsumowania projektu MOC GÓR-ONKOSILNI, w ramach którego pacjenci onkologiczni zdobyli koronę Tatr. Ostanie wejścia na Mięguszowiecki Szczyt Wielki i Ganek były wyrazem wsparcia dla kobiet z nowotworami ginekologicznymi. Jak podkreśla Anna Nowakowska projekt miał też cel psychoterapeutyczny – wsparcie pacjentów z chorobami nowotworowym oraz edukacyjny – szerzenie profilaktyki nowotworów. Ten drugi cel był realizowany przez kampanię na social mediach: platformie medialnej oli-onko.pl oraz kanałach medialnych SANITASU. Projekt był objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystki. Prezes SANITASU zaznacza, że nie było łatwo zdobyć wsparcia sponsorów. Niewielu darczyńców docenia bowiem rolę aktywności fizycznej w procesie powrotu do zdrowia pacjentów onkologicznych. Anna Nowakowska mówi też o tym, że trudno było namówić uczestników projektu, aby pokazali swoje twarze, ponieważ w małych środowiskach choroba nowotworowa to nadal temat tabu. Dlatego projekty takie jak MOC GÓR-ONKOSILINI pomagają w dokonaniu coming outu. Anna Nowakowska przedstawia też kolejny projekt SANIATASU związany z górami.

 

 

Zakończenie i podsumowanie projektu MOC GÓR – ONKO SILNI podczas XIV Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy

W Warszawie trwa trzydniowa – XIV Letnia Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy, organizowanej przez Fundację im. dr. Macieja Hilgiera.
W dniu wczorajszym odbyła się sesja zorganizowana przez Sanitas „Pacjenci pacjentom”, podczas której podsumowaliśmy nasz projekt Moc Gór – Onko Silni. Do panelu zaprosiliśmy również naszych
Gości, aby wspólnie porozmawiać o znaczeniu aktywności fizycznej w trakcie oraz po chorobie nowotworowej. Sesja zakończona była debatą z udziałem 𝐩𝐫𝐨𝐟. 𝐝𝐫. 𝐡𝐚𝐛. 𝐉𝐚𝐜𝐤𝐚 𝐉𝐚𝐬𝐬𝐞𝐦𝐚 – onkologa, 𝐝𝐫 𝐇𝐚𝐧𝐧𝐲 𝐓𝐜𝐡ó𝐫𝐳𝐞𝐰𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣-𝐊𝐨𝐫𝐛𝐲– kierownika Zakładu Rehabilitacji NIO-PIB w Warszawie, 𝐀𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐚 𝐃𝐳𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐜𝐚, prezesa Fundacji Palestra Pływania, 𝐍𝐚𝐭𝐚𝐥𝐢𝐢 𝐁𝐮𝐫𝐬𝐢𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳, prezes Fundacji Active Recovery.
Moderatorem była Aleksandra Rudnicka – rzecznik Sanitasu.
https://www.zwrotnikraka.pl/letnia-akademia-onkologiczna-lao/

Prezentacja kończąca projekt

MOC GĂ R-ONKOSILNI(1)

© Copyrights 2020
Tworzenie stron www Kraków Millenium Studio