Żywienie pacjentów z chorobą nowotworową. Jaką rolę pełnią tłuszcze?
„Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi prowadzenia terapii przeciwnowotworowej, każdy Pacjent, u którego rozpoznaje się nowotwór i wdraża leczenie onkologiczne, powinien zostać skonsultowany przez specjalistę żywienia klinicznego”
dr n. med. A. Kapała
O żywieniu pacjentów nowotworowych mówi się dość często i podkreśla się jego istotność, szczególnie w trakcie leczenia takiego jak chemioterapia czy radioterapia. Są to procedury szczególnie obciążające organizm pacjenta, który przecież już zmaga się z ciężką chorobą, jaką jest choroba nowotworowa. Problemem, który jednak pozostaje nierozwiązany jest to jaka powinna być dieta pacjenta onkologicznego.
Bardzo często podkreśla się, że musi to być dieta „białkowo – energetyczna”. Owszem, odpowiednia podaż białka jest kluczowa, jednak jak wykazało blisko 50 wielokierunkowych badań naukowych u pacjentów przeprowadzonych na olejach rybich firmy MARINEX, równolegle z białkami musi być podawana szeroka kompozycja wyższych tłuszczów budulcowych.
Tłuszcze to złożona grupa składników odżywczych, obejmująca zarówno związki proste, jak i związki o bardzo złożonej budowie i konformacji. To właśnie ich budowa, ale także ich dostępność w diecie będą decydowały o ich wykorzystaniu przez organizm pacjenta. Tak się składa, że dieta przeciętnego mieszkańca Polski jest bardzo uboga w te najbardziej złożone typy tłuszczów – wyższe budulcowe:
-
wyższe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3: ETE, ETA, EPA, HPA, DPA, DHA
-
wyższe nienasycone kwasy tłuszczowe omega-9: gondolowy i nerwonowy
-
tłuszcze złożone: skwalen, alkiloglicerole, witamina A (retinol)
Ten rodzaj tłuszczów powinniśmy nazywać wyższymi tłuszczami budulcowymi, ponieważ są wykorzystywane w niezliczonej ilości kluczowych dla organizmu procesów. Procesy te należy nazywać tłuszczozależnymi.
Procesy tłuszczozależne to właściwie większość procesów zachodzących lub wytwarzanych przez organizm człowieka. Tworzą one złożone ścieżki budulcowe i sygnalizacyjne, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają, przez co przepływ praktycznie każdej ścieżki oparty jest w jakimś stopniu na obecności cząsteczek tłuszczowych.
Procesy tłuszczozależne są zatem procesami:
- immunologicznymi
- krwiotwórczymi
- przeciwzapalnymi
- onkologicznymi
- neurologicznymi
- kardiologicznymi
- dermatologicznymi
- regeneracyjnymi
Aby procesy te mogły być w pełni uruchomione i zachodzić fizjologicznie, czyli z maksymalną siłą i sprawnością, niezbędna jest obecność wielu rodzajów wyższych tłuszczów budulcowych. Co ważne – tłuszczów tych nie da się zastąpić innymi składnikami ani lekami, ponieważ to właśnie w ten sposób genetycznie i fizjologicznie zbudowany jest organizm człowieka, jego procesy i funkcje.
To właśnie genetyczne i fizjologiczne wymagania organizmu człowieka do uruchamiania i przeprowadzania procesów i funkcji są podstawą do dostarczania wszystkich niezbędnych składników w postaci naturalnych źródeł.
Dlaczego? Ponieważ odpowiednie odżywianie to nic innego jak dostarczanie organizmowi pacjenta surowca do pracy, który może zadecydować o sukcesie całego procesu leczenia.
Jeśli mówimy o składnikach odżywczych i budulcowych, zawsze musimy patrzeć przez pryzmat diety jaką pacjent stosuje. Dieta polskich pacjentów to dieta wręcz pozbawiona wymienionych na wstępie wyższych tłuszczów budulcowych, których miejsce zajmują inne, wykorzystywane tylko w procesach energetycznych.
Nieodpowiednio odżywiany pacjent to pacjent osłabiony, który niejednokrotnie przerywa leczenie, które wraz z tą inwazyjną chorobą drastycznie obciąża jego organizm, czego konsekwencją jest wielokrotnie nieskuteczne leczenie, brak działań obronnych organizmu i ostatecznie przegrana z chorobą.
O tym, jak ważne są wyższe tłuszcze budulcowe w postaci różnorodnych olejów rybich w diecie pacjenta onkologicznego, najlepiej świadczą wyniki badań. Chcielibyśmy przytoczyć tutaj dwa z nich:
-
Badanie przeprowadzone w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi u pacjentów z zaawansowanym (stopień IIIa, IIIb i IV) niedrobnokomórkowym rakiem płuca.
-
Badanie przeprowadzone w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, Pabianickiego Centrum Medycznego u pacjentów z planowaną resekcją jelita grubego z powodu choroby nowotworowej.
https://marinex.com.pl/specjalisci/zywnosc-medyczna/nowotwory/
W obu badaniach zastosowana została kompozycja wyższych tłuszczów budulcowych w postaci
połączenia trzech rodzajów olejów rybich o biologicznym składzie, zawartych w produkcie BioMarine® Medical- 3 rodzaje olejów rybich o biologicznym składzie (żspm) – produkt udoskonalono i obecnie występuje w postaci kompozycji – BioMarine®Medical Immuno & Neuro Lipids 4 rodzaje olejów rybich o biologicznym składzie (żspm).
W pierwszym z badań pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy: badaną i kontrolną. Pacjenci w grupie badanej, oprócz standardowego leczenia i żywienia, otrzymywali przez 12 miesięcy BioMarine®Medical (żspm) w ilości:
– 50ml dziennie przez pierwsze 6 miesięcy (co odpowiadało m.in. 14g WWKT omega-3; 3,9g skwalenu; 4,28g alkilogliceroli i 4100 IU witaminy A w formie retinolu dziennie!)
– 20ml dziennie przez kolejne 6 miesięcy.
Efekty wdrożenia interwencji żywieniowej równolegle z leczeniem były wręcz widoczne gołym okiem. Zespół dietetyków zajmujących się pacjentami podsumował je następująco:
-
poprawa kondycji organizmu, pozwalająca na zastosowanie właściwego cyklu chemioterapii;
-
utrzymanie dobrych wyników morfologii, pozwalały na podanie pacjentom kolejnych cykli chemioterapii;
-
ustąpienie objawów depresji, która szczególnie osłabia systemy obronno-regeneracyjne;
-
poprawa apetytu, czyli możliwość odżywiania organizmu, czego skutkiem był brak znaczącej utraty wagi;
-
poprawa kolorytu skóry, wzmocnienie włosów i paznokci, świadczące o znacznie lepszym działaniu całego organizmu;
To właśnie te efekty ratujące zdrowie i życie pacjentów były powodem wystawienia pierwszej
i jedynej w Polsce i w Europie, oficjalnej Rekomendacji Żywieniowej Dietetyków Klinicznych
w Chorobach Nowotworowych. Interwencja była prowadzona w oparciu o zgodę Komisji Bioetycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
https://biomarinemedical.pl/rekomendacja-onkologiczna.html
Drugie badanie polegało na okołooperacyjnym podawaniu pacjentom 50 ml dziennie BioMarine®Medical (żspm) – 3 rodzaje olejów rybich o biologicznym składzie (żspm), poddawanym resekcji raka jelita grubego. Badanie to również otrzymało zgodę komisji bioetycznej i polegało na ocenie poziomu markerów mogących świadczyć o ryzyku wystąpienia powikłań pooperacyjnych u pacjentów z resekcją jelita grubego.
Pomiary wyników, w tym powikłania pooperacyjne i biomarkery stanu zapalnego, takie jak stosunek neutrofili do limfocytów (NLR), stosunek płytek krwi do limfocytów (PLR) i wskaźnik ogólnoustrojowego stanu zapalnego (SII), zostały porównane między grupami.
Badania naukowe wykazują, iż pooperacyjny NLR w 7 dniu po dużej operacji brzusznej jest związany z powikłaniami w pierwszym miesiącu pooperacyjnym. Zaobserwowano znaczący spadek (↓31%) NLR w grupie suplementowanej w porównaniu z grupą kontrolną po 4 tygodniach stosowania kompozycji trzech rodzajów olejów rybich.
Ogólnoustrojowy wskaźnik immunologiczno-zapalny (SII) jest kompleksowym wskaźnikiem liczby neutrofili, płytek krwi i limfocytów we krwi obwodowej, który może odzwierciedlać równowagę czynników zapalnych i odporności w organizmie. Podwyższony wynik wskaźnika SII wskazuje na zwiększoną częstość występowania pooperacyjnych powikłań infekcyjnych i wiąże się ze złym rokowaniem pooperacyjnym u pacjentów z nowotworem jelita.
Prezentowane badanie wykazało, że podawanie BioMarine®Medical – 3 rodzaje olejów rybich o biologicznym składzie (żspm) wiązało się ze znaczącym spadkiem (↓18%) wskaźnika SII obserwowanym już po 4 dniach przyjmowania produktu, a spadek ten utrzymywał się także po 4 tygodniach od operacji.
W niniejszym badaniu przeanalizowano również wpływ suplementacji na PLR. Podwyższony PLR jest złym czynnikiem prognostycznym w okresie pooperacyjnym raka jelita grubego. Zaobserwowano istotnie niższą (↓17%) wartość PLR w grupie badanej w porównaniu do grupy kontrolnej po 4 tygodniach odżywiania BioMarine®Medical – 3 rodzaje olejów rybich o biologicznym składzie (żspm).
Przeprowadzone badanie z zastosowaniem BioMarine® Medical – 3 rodzaje olejów rybich o biologicznym składzie (żspm) dowodzi obniżenia ryzyka powikłań pooperacyjnych u pacjentów onkologicznych oraz korzystnego wpływu klinicznego i immunomodulującego na rokowanie u pacjentów z rakiem jelita grubego poddawanych zabiegom chirurgicznym.
Szczególnie ważnym (zwłaszcza z perspektywy pacjenta) parametrem, który uległ bardzo znaczącej poprawie jest długość pobytu w szpitalu. Pacjenci przyjmujący BioMarine® Medical – 3 rodzaje olejów rybich o biologicznym składzie (żspm) wychodzili ze szpitala średnio o 29% (3 dni) wcześniej niż pacjenci z grupy kontrolnej, którzy byli poddawani jedynie standardowym procedurom medycznym.
Przytoczone wyniki badań doskonale pokazują jak ważne dla organizmu człowieka są wyższe tłuszcze budulcowe zawarte w BioMarine®Medical – 3 rodzaje olejów rybich o biologicznym składzie (żspm).
Prawidłowy proces leczniczy pacjentów z chorobami nowotworowymi powinien zawsze być uzupełniony o odżywianie uwzględniające zapotrzebowanie organizmu i jego systemów obronno-regeneracyjnych.
Co więcej, dla tego podejścia nie może być alternatywy, ponieważ systemy te opierają się na nadrzędnych genetycznie i fizjologiczne procesach tłuszczozależnych, których uruchomienie może nastąpić tylko przy użyciu całej gamy konkretnych cząsteczek tłuszczowych w postaci ich naturalnego
źródła.
Dlatego rola organizmu człowieka w procesie zapobiegania i leczenia chorób nowotworowych tak jak i innych chorobach przewlekłych, nigdy nie powinna być lekceważona bo zwiększa ich skuteczność o kilkadziesiąt procent.
Z dumą pragniemy poinformować, iż produkt będący kompozycją 3 rodzajów olejów rybich udoskonaliliśmy do postaci BioMarine®Medical Immuno & Neuro Lipids (żspm) – 4 rodzaje olejów rybich o biologicznym składzie. Jeszcze szerszy i nieporównywalny z żadnym produktem na świecie skład wyższych tłuszczów budulcowych, jeszcze lepsze efekty.
Marinex International Sp. z o.o., producent BioMarine®Medical Immuno & Neuro Lipids (żspm) – 4 rodzaje olejów rybich o biologicznym składzie, jest firmą naukowo-badawczą, która w ciągu 25 lat pracy naukowej przeprowadziła blisko 50 badań naukowych u pacjentów w trakcie leczenia chorób o bardzo odmiennych podłożach. To jest bezprecedensowy dowód zaangażowania firmy MARINEX w skuteczne zapobieganie i eliminowanie infekcji i chorób przewlekłych prze organizm człowieka.
Tutaj kupisz produkt: wejdź do sklepu