Światowy Dzień Raka Nerki za nami
16 czerwca, obchodzony był Światowy Dzień Raka Nerki. Byliśmy Partnerem rozmów ze specjalistami. Z tej okazji na www.oli-onko.pl odbył się cykl rozmów z onkologami i specjalistami leczącymi pacjentów z rakiem nerki. Prof. dr hab. n.med. Maciej Krzakowski mówił o nowym programie lekowy raka nerki, a dr hab. n. med. Jakub Kucharz o tym jakie możliwości indywidualizacji leczenia chorych na raka nerki daje ten program. Dowiedzieliśmy się też na jakie kolejne zarejestrowane już w Europie terapie czekamy. Dr n. med. Grzegorz Rosiak, radiolog interwencyjny przedstawił metodę ablacji dającą szansę radykalnego wyleczenia pacjentów, którzy nie mogą być poddani zabiegom chirurgicznym.
Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Onkologii Klinicznej w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką przedstawia nowy program leczenia raka nerki. Profesor podkreśla, że wartością tego programu obok wprowadzenia nowych, innowacyjnych leków – m.in. immunoterapii w pierwszej linii leczenia – jest jego elastyczność, umożliwiająca lekarzom dostosowanie terapii do stanu klinicznego konkretnego pacjenta. Prof. Krzakowski wskazuje na potrzebę wprowadzenia do programu leczenia pacjentów z rakiem nerki kolejnych efektywnych terapii, które są już zarejestrowane w Europie m.in. terapii skojarzonej inhibitora angiogezy z immunoterpią. Terapia ta ma potwierdzoną skuteczność w leczeniu I linii chorych z pośrednim i niekorzystnym rokowaniem.
Dr hab. n. med. Jakub Kucharz, prof. Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, onkolog kliniczny z Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Moczowego NIO w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicka przedstawia zmiany, jakie zaszły w nowym programie leczenia raka nerki. Profesor mówi o zadowoleniu lekarzy z możliwości indywidualizacji leczenia pacjentów w ramach tego programu, dostosowania terapii do stanu klinicznego konkretnego pacjenta. Profesor podkreśla, że program stworzony na podstawie zaleceń polskich towarzystw naukowych PTOK i PTU, zmienił pierwszą linię leczenia, w której pojawiła się immunoterapia, wykreślił zapis o konieczności wykonania nefrektomii cytoredukcyjnej u pacjentów o rokowaniu pośrednim i korzystnym oraz wprowadził terapie dla pacjentów z rakiem nerki niejasnokomórkowym. Kolejną potrzebą, według Profesora, jest wprowadzenie w pierwszej linii leczenia pacjentów z rakiem jasnokomórkowym z grup o pośrednim i niekorzystnym rokowaniu terapii skojarzonej inhibiotra angiogenezy i immunoterapii, która ma potwierdzoną w badaniach klinicznych wysoką skuteczność i jest zarejestrowana w Europie.
Projekt wparła Firma IPSEN