Wyjątkowo udane szkolenie “NIE-nowotworom u dzieci” za nami
W sobotę 24 listopada br. w Sanoku odbyło się szkolenie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu diagnostyki, leczenia i pomocy dzieciom z chorobą nowotworową zatytułowane: „NIE-nowotworom u dzieci”.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Ronalda McDonalda, Burmistrza Miasta Sanoka i Stowarzyszenie SANITAS.
W szkoleniu uczestniczyło 28 lekarzy, którzy spotkali się z wybitnym hematologiem, onkologiem, prof. Jerzym R. Kowalczykiem oraz zespołem doświadczonych onkologówUM w Lublinie: dr hab. Marzeną Samardakiewicz, dr n. med. Krzysztofem Kąskim, dr n. med. Marią Stefaniak, dr n. med. Anną Jamroz– Wiśniewską.
Było to pierwsze tego typu szkolenie na Podkarpaciu i wyjątkowo udane. Zainteresowanie oraz efektywność szkolenia przeszła nasze oczekiwania. Uczestniczący w nim lekarze nie kryli zadowolenia i ogromnej wartości wiedzy, dostarczonej podczas spotkania, prowadzonego przez wybitnego onkologa, prof. Jerzego R. Kowalczyka – krajowego konsultanta ds. hematologii i onkologii dziecięcej i kierownika Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Lublinie wraz z zespołem doświadczonych onkologów.
Dla nas, organizatorów, szkolenie to było dowodem, że potrzebujemy tutaj, na miejscu więcej takich spotkań aby lekarze chcący w nich uczestniczyć, nie musieli daleko wyjeżdżać by się nadal rozwijać z zdobywać nowsza wiedzę. Co dla nas oraz lekarzy jest ważne.
Poruszane były ważne tematy jak:
– Wczesne objawy i diagnostyka nowotworów OUN
– Wczesne objawy białaczek u dzieci
– Wczesne objawy i diagnostyka nowotworów litych u dzieci
– Powiększenie węzłów chłonnych
– Centralne dojścia żylne – zasady postępowania
– Psychologiczne aspekty rozpoznania choroby nowotworowej u dzieci –informowanie o chorobie
– Problemy psychologiczne dzieci w trakcie i po leczeniu choroby nowotworowej
– Współpraca lekarza rodzinnego z ośrodkiem specjalistycznym w leczeniu dziecka chorego na nowotwór
– Problemy edukacyjne dzieci z chorobą nowotworową
Cieszymy się i jesteśmy dumni z lekarzy uczestniczących w spotkaniu, że mimo wolnego dnia poświęcili swój czas, by uczestnicząc w nim i rozwijać swoją wiedzę.
Jest to dowód Ich wrażliwości, służby drugiemu człowiekowi oraz troski o zdrowie i życie małego pacjenta.