III Forum Karpackie za nami – relacja
W dniach 27–29 lipca 2012r. Stowarzyszenie SANITAS uczestniczyło w III Forum Karpackim „Na Wołoskim Szlaku”, które odbyło się w Rajczy koło Żywca.
Podczas Forum odbyło się m.in. spotkanie członków Porozumienia Karpackiego „Karpaty Naszym Domem”.
Zostały zaprezentowane działania członków Porozumienia oraz szczegółowo omówiona treść Porozumienia oraz jego regulamin. Przedyskutowane zostały też kierunki rozwoju Porozumienia i możliwości wspólnych przedsięwzięć.
Mieliśmy przyjemność wysłuchać przedstawicieli grup roboczych ds. Konwencji Karpackiej, którzy zreferowali wypracowane przez siebie ekspertyzy:
- Pasterstwo Karpat, Małgorzata Kiereś – Muzeum Beskidzkie w Wiśle
- Muzyka Karpat, Piotr Kohut — Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne
- Gospodarstwo pasterskie, Józef Michałek – Tatrzańsko-Beskidzka
Spółdzielnia Producentów “Gazdowie” - Szlak Kultury Wołoskiej, Zdzisław Błachut – Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej, Jadwiga i Krzysztof Wielgusowie — Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej
- Ochrona przyrody Karpat, Wojciech Mróz – Instytut Ochrony Przyrody PAN
- Udział publiczny w Konwencji Karpackiej, Monika Ochwat-Marcinkiewicz -Stowarzyszenie Ekopsychologia
“Redyk Karpacki 2013 – pasterstwo transhumancyjne kolebką kultury Karpat”. Bardzo ciekawą prezentację na ten temat przedstawił Piotr Kohut.
Głos zajęli również zaproszeni goście, m. in. Europoseł dr Jan Olbrycht oraz Wójt Gminy Rajcza Kazimierz Fujak.
Warto dodać że osoby które założyły Porozumienie są cudownymi, pełnymi charyzmy ludźmi z pasją, dla których najważniejsze jest kultywowanie tradycji regionów karpackich, budowanie współpracy międzynarodowej wśród mieszkańców Karpat, ochrona przyrody oraz szerzenie tych wartości. Są to „prawdziwi” ludzie
kochający Karpaty.
Wróciłyśmy stamtąd z jeszcze większą energią i zapałem do tego, aby naszymi działaniami nie tylko pomagać ludziom, ale również budować w nich świadomość przynależności do tej wspaniałej i jakże ciekawej i wartościowej kultury.
Dla ludzi, których dotknęła ciężka choroba, nic bardziej nie przyspiesza procesu zdrowienia jak kontakt z cudownie otaczającą nas przyrodą. Oczarowanie jej pięknem jest lekarstwem dla duszy i umysłu, co daje wewnętrzny spokój oraz motywację do walki oraz często przewartościowuje nasze życie.
W przyszłych organizowanych przez nas akcjach będziemy się starać, aby podkreślać istotność naszego pochodzenia, a młodych ludzi nauczyć szacunku do przeszłości i otaczającego nas świata pięknej przyrody.