4 luty-Światowy Dzień Walki z Rakiem. Wystartowała Ogólnopolska Kampania “Rak. To się leczy”
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.
W ten właśnie dzień wystartowała ogólnopolska kampania społeczna “Rak. To się leczy.”, której organizatorem jest Fundacja ROSSA, towarzyszenie SANITAS wspiera jej działania i jest Partnerem Akcji.
Celem kampanii, organizowanej przez Fundację Rosa, jest przekonanie Polaków do badań, nauczenie ich, że rak jest chorobą, którą można skutecznie leczyć.
Kampania pragnie także obalić szkodliwe stereotypy związane z rakiem, przełamać lęk przed nowotworem i zmienić język opisujący go.
Do akcji zaproszono znanych i lubianych aktorów z różnych pokoleń, aby zachęcali Polaków do badań. Mówią oni językiem lekkim, filmowym o sprawach nielekkich. Ale właśnie o to chodzi, aby edukować bez straszenia i pokazywać, że badanie daje nadzieję na wyleczenie. Taka edukacja, włożona w usta Doroty Stalińskiej, Stanisława Mikulskiego, Cezarego Pazury, Jarosława Boberka, a przede wszystkim Jerzego Stuhra, który pokonał raka, jest najbardziej przekonująca.
Kampanię „Rak. To się leczy!” wspierają także inni celebryci. Ich wypowiedzi można znaleźć na stronie www.raktosieleczy.pl, która jest oficjalną tubą kampanii. „Rak. To się
leczy!” Jest także obecny na Facebooku.
W kampanię zaangażowane są fundacje i stowarzyszenia zrzeszone w Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych – na co dzień wspomagające pacjentów i ich rodziny, a także firmy farmaceutyczne specjalizujące się w terapii nowotworów, media i wielu innych partnerów dobrej woli.
Kampania „Rak. To się leczy!” jest z założenia kampanią cykliczną, która rozpoczynać się będzie co roku , 4 lutego, czyli w Światowym Dniu Walki z Rakiem.
Geneza kampanii.
Rak. Choroba naszej cywilizacji. Według American Society of Clinical Oncology w 2030 r. aż o 75% zwiększy się na świecie zachorowalność na raka.
Rak atakuje bez względu na wiek, zasobność portfela czy styl życia. Czasem bywa bezlitosny, jednak coraz częściej udaje się z nim wygrać. Wcześnie wykryty i właściwie leczony może być pokonany nawet w stu procentach. Na świecie jest już 28 milionów ludzi, którzy wygrali z rakiem. To oznacza, że coraz więcej nowotworów złośliwych przestaje być chorobą śmiertelną.
Nowotwory są coraz większym wyzwaniem dla świata, ale coraz skuteczniej potrafimy je leczyć.
Kosztowna niewiedza
Polacy nie doceniają wagi profilaktyki, przede wszystkim w kwestii zdrowia i życia. Nie badają się, bo wolą „nie wiedzieć” lub zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest zaawansowana, a jej leczenie trudniejsze i kosztowniejsze. Według prognostyk, nowotwory będą głównymi chorobami w Polsce. W 2009 roku na raka zachorowało prawie 140 tysięcy osób. Obecnie około 400 tysięcy osób jest chorych i żyje z nowotworem. Według polskich statystyk do roku 2025 chorych na raka będzie około 600 tysięcyosób. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości nowotwory będą głównymi chorobami w Polsce.
Stereotypy
Najgorsi wrogowie w profilaktyce i leczeniu nowotworów. Dla wielu Polaków rak oznacza wyrok. Niewiedza na temat tej choroby czyni z niej społeczne tabu. Wpływa na wycofanie się z życia zawodowego i społecznego, wywołuje poczucie bezsilności i izolacji. Nawet sposób mówienia o raku przesiąknięty jest defetyzmem, a przecież pozytywne nastawienie jest niemal tak samo ważne jak odpowiednia terapia.