Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi

wesprzyj nas przekaż podatku

zobacz aktualności

nasze programy

Jesteśmy partnerami akcji:

  • Jestem przy Tobie
  • Dla niej. Możemy więcej
  • Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
  • RAK TO SIĘ LECZY!
  • Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy
  • Rak Jelita Polska

Nasi specjaliści - współpraca

Wspierają nas

Partnerzy medialni

Nigdy się nie poddawaj ( Łucznicy Sanoka ) - spontaniczny spot Stowarzyszenia SANITAS

Sanoccy łucznicy wspierają osoby chore onkologicznie. Nakręcili spot “Nigdy się nie poddawaj”,

 

w którym przekonują, że razem łatwiej pokonać chorobę. Okazją był powrót grupy wsparcia “Rozmowy bez tabu”, której inicjatorem jest sanockie stowarzyszenie Sanitas.

 

Grupa wsparcia dla osób chorych onkologicznie i ich rodzin ruszy 15 marca. Będzie spotykać się z każdy trzeci wtorek miesiąca o godzinie 17. Spotkania są otwarte dla wszystkich, zarówno chorych, jak i osób, które chorobę mają już za sobą oraz ich rodzin i bliskich.

Zajęcia poprowadzi psycholog Kinga Midzio. - Nasz główny cel to wsparcie osób chorych onkologicznie i ich rodzin. Przede wszystkim chcemy pokazać ludziom, jak poruszać się w tej nowej dla nich rzeczywistości - radzić sobie ze stresem, bólem, psychiką, emocjami. Dajemy też wskazówki, jak komunikować się z osobą chorą, bo rozmowa na temat choroby jest bardzo trudna i ludzie często nie wiedzą jak, i czy w ogóle, o niej rozmawiać - wyjaśnia Anna Nowakowska ze stowarzyszenia Sanitas.

Zaplanowano także m.in. spotkania ze specjalistami, wspólne wycieczki, kino, muzykoterapię i naukę technik relaksacyjnych, które pomagają walczyć ze stresem i zmiennymi emocjami towarzyszącymi chorobie i walce o powrót do zdrowia.

Na pomysł zaangażowania łuczników do spotu wpadła Anna Nowakowska, założycielka stowarzyszenia, prywatnie miłośniczka łucznictwa. - Pomysł zrodził się bardzo spontanicznie. Sama jestem łuczniczką i podczas jednego ze spotkań “tchnęło” mnie, aby do spotu zaangażować moich przyjaciół łuczników. Wiedziałam, że mogę na nich polegać, bo wcześniej wielokrotnie wspierali działania naszego stowarzyszenia. Poza tym w dzisiejszych czasach prawie każdy z nas ma w rodzinie czy wśród bliskich osoby, które walczą z nowotworem, więc ten problem dotyka nas bezpośrednio, dlatego temat jest dla nas ważny. Scenariusz dopracowałam z koleżanką. W krótkim filmie widać, jak łucznicy wspierają jednego z nich, dzięki czemu udaje mu się trafić do tarczy. Tak samo jest w chorobie. Wsparcie bliskich osób jest bardzo ważnym elementem zdrowienia - wyjaśnia Anna.

Realizacją spotu zajął się Arkadiusz Dudziak. Fot. Jolanta Fedak-Dudziak
Tekst Martyna Sokołowska