Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi

wesprzyj nas przekaż podatku

zobacz aktualności

nasze programy

Jesteśmy partnerami akcji:

  • Jestem przy Tobie
  • Dla niej. Możemy więcej
  • Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
  • RAK TO SIĘ LECZY!
  • Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy
  • Rak Jelita Polska

Nasi specjaliści - współpraca

Wspierają nas

Partnerzy medialni

8 maja - Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

Sanok obchodzi Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

8 maja br. z inicjatywy organizacji pacjentów, m.in. Stowarzyszenia Sanitas z Sanoka, po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Celem akcji jest podniesienie

 

poziomu wiedzy nt. nowotworu jajnika – jego objawów, przebiegu i dostępnych metod leczenia. Symbolem raka jajnika jest kolor turkusowy. W Sanoku, na znak solidarności z chorymi turkusowym światłem rozbłyśnie fontanna na Rynku oraz plac św. Michała.
Oprócz Miasta Sanoka do Akcji włączyły sie również trzy inne miasta w Polsce. Na kolor turkusowy lub niebieski w Światowym Dniu Świadomości Raka Jajnika podświetlone zostaną: kopuła INEA Stadionu w Poznaniu, Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich, gmach Starostwa Powiatowego w Koninie, budynek konińskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu i w Ełku - budynek Urzędu Miasta.

 

Rak jajnika to trzeci najczęściej występujący nowotwór ginekologiczny w Polsce i na świecie, który cechuje wysoka umieralność. Najbardziej zagrożone nowotworem jajnika są kobiety między 50. a 69. rokiem życia, jednak na chorobę narażone są też kobiety młodsze[1]. Mało charakterystyczne symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju raka jajnika – takie jak zaparcia, wzdęcia, uczucie pełności w nadbrzuszu czy rosnący obwód brzucha – łatwo zlekceważyć czy zrzucić na karb innych dolegliwości np. ze strony układu pokarmowego.

Raka jajnika wykryto u mnie w czasie badań profilaktycznych. Dlatego zachęcam kobiety do regularnych kontroli ginekologicznych. Nie bójcie się badań – ten nowotwór można leczyć i można z nim walczyć – mówi Anna Nowakowska, założycielka Stowarzyszenia Sanitas.

Pozornie bezobjawowy przebieg nowotworu jajnika sprawia, że aż u 80 proc. chorych rozpoznanie następuje, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium[2]. Nawet wówczas raka jajnika można leczyć, a świadomość istnienia innowacyjnych, finansowanych przez NFZ terapii, pomaga kobietom i ich bliskim w zmaganiu się z chorobą.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika w Polsce zainicjowali partnerzy ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej”. Oprócz Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas z Sanoka są wśród nich: Stowarzyszenie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno–Ginekologicznymi Magnolia, Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości[1] Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl/nowotwory-jajnika-c56/, data pobrania: 14.04.2014 r.