Różowa Sobota w Rzeszowie za nami

Październik od ponad 30 lat uznawany jest na

całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi.
Z tej okazji, 28 października 2023 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie odbyła się „Różowa Sobota”, podczas której  można było skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji, a nasze Stowarzyszenie miało przyjemność współpracować w tym wydarzeniu
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%). Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet.
Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć te związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów. – Zaledwie jedna trzecia uprawnionych mieszkanek województwa podkarpackiego korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych, mówi Aleksandra Kozdraś, koordynator „Różowej Soboty” w USK w Rzeszowie – Daje nam to ostatnie miejsce w kraju. Tylko regularne badanie i wczesne wykrycie raka piersi i innych chorób, to dużo większe szanse na wyleczenie.
Podczas Różowej Soboty na Panie czekały:
badania USG piersi
badania mammograficzne piersi
konsultacje i porady specjalistyczne
nauka samobadania piersi,
analiza składu masy ciała,
wykonanie profesjonalnego makijażu dla chętnych Pań,
kampania zachęcająca do profilaktyki raka piersi,
poradniki i ulotki,
upominki.
Podziękowania dla Dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala oraz całego Personelu, który bezinteresownie poświęcił swój wolny czas dla zdrowia i życia kobiet .
© Copyrights 2020
Tworzenie stron www Kraków Millenium Studio