Listopad miesiącem świadomości raka jądra

Listopad jest miesiącem świadomości raka jądra

Każdego dnia na całym świecie z powodu raka jądra umiera 30 mężczyzn, w ciągu roku 11 tysięcy[1]http://globocan.iarc.fr/Pages/fact_sheets_population.aspx dostęp z dnia 8 czerwca 2016 r.]. Najbardziej narażeni na ten nowotwór są mężczyźni między 20. a 40. rokiem życia. Mimo skali i wagi problemu, rak jądra nadal zdaje się być tematem tabu, rzadko podejmowanym  w codziennych rozmowach czy na łamach mediów.

 

Mając na uwadze zdrowie polskich mężczyzn oraz chcąc przełamać obojętność i tabu związane z nowotworem jądra, chcemy zwrócić uwagę na profilaktykę oraz wczesne leczenie raka jądra.

Rak jąder zagraża chłopcom i młodym mężczyznom. Szczególnie między 15 a 40 rokiem życia. Najczęściej występuje między 20 a rokiem życia. Natomiast od 15 r.ż. obserwowany jest znaczny wzrost zachorowań na tą chorobę. Dlatego zaleca się aby od 15 roku życia raz w miesiącu wykonywa samobadanie jąder.

Zatem już dziś… WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE… BĄDŹ ŚWIADOMYM I ODPOWIEDZIALNYM FACETEM !!!!

Rak jąder zaliczany jest do nowotworów złośliwych, mimo to, można go wyleczyć nawet w zaawansowanym stadium. W przypadku konieczności leczenia chirurgicznego, kobiety nie zauważają u swoich partnerów braku jądra a tym bardziej jej implantu – dopóki sam tego nie powiesz.

Czynniki ryzyka: – niezastąpione jądro czyli wnętrostwo – występowanie nowotworu w rodzinie np. u brata, ojca – zespół Klinefeltera – choroba wrodzona objawiająca się m.in.: niedoborem męskich hormonów płciowych, bezpłodnością, zwiększeniem się gruczołów sutkowych, – nieprawidłowy rozwój lub budowa jąder.

 

Objawy: – wciągnięcie moszny -stwardnienie lub niebolesny guzek w okolicy jądra lub obrębie moszny – szybko narastające powiększenie się moszny (z powodu płynu) – uczucie ciężkości
w mosznie – zmiana zabarwienia skóry moszny.

Raz z miesiącu weź sprawy w swoje ręce i poświęć 3 minuty swoim klejnotom, które wymagają nie tylko troski o higienę. Często traktujesz swój organizm jako dodatek do życia, zapominając że to część Twojego istnienia. Zadbaj o nią. Najlepiej samobadanie przeprowadzić tuz po kąpieli, gdy worek moszny będzie miękki í rozluźniony. Wszystko powinno zająć 2-3 minuty.

 1.Lekko unieś worek mosznowy dłonią wyczuj i zapamiętaj kształt oraz wagę swoich jąder.

2. Obracając je między kciukiem a palcami, uciskaj delikatnie, szukając obrzmień, guzków i zgrubień. Tylko pamiętaj delikatnie!

3. Pamiętaj każde jądro jest połączone z najądrzem doprowadzającym spermę do członka. Nie wpadaj w panikę, jeśli je wyczujesz – to normalne.

 

 


 

© Copyrights 2020
Tworzenie stron www Kraków Millenium Studio