Mamo! Tato! Kochasz ? Zbadaj się!! – Laurka

 

21 czerwca 2017 r. nastąpiło oficjalne zakończenie i podsumowanie Akcji Laurka  – Mamo! Tato!

 

Kochasz? Zbadaj się !, która z inicjatywy Elżbiety Łukacijewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego, przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS wystartowała 27 marca br.

 

Projekt miał na celu upowszechnienie korzystania z badań profilaktycznych wśród rodziców przedszkolaków, gdyż świadomość potrzeby ich wykonywania jest w naszym społeczeństwie bardzo niska. Badania profilaktyczne umożliwiają wczesne wykrycie wielu chorób, a tym samym – zastosowanie, mniej inwazyjnych metod leczenia. Niestety, jak pokazują dane dotyczące nowotworów piersi, jajników, szyjki macicy, nowotworu płuc czy jelita grubego, wiele osób nie przeprowadza badań profilaktycznych. Prośba dziecka, aby zarówno jego Mama jak i Tato poddali się badaniom, może uzmysłowić obojgu Rodzicom ich znaczenie.

 

Jak podkreśla pomysłodawczyni projektu Elżbieta Łukacijewska „Kobiety i mężczyźni, których dzieci są we wczesnym wieku przedszkolnym, najczęściej mają mało czasu dla siebie przez co zaniedbują profilaktykę. Więź miedzy rodzicami a dzieckiem jest bardzo silna . Prośba dziecka, aby jego mama czy tato poddali się badaniom profilaktycznym, może uzmysłowić im potrzebę i rangę tych badań.”

 

Do udziału w Akcji Laurka zgłosiło się 46 przedszkoli z terenu całego województwa podkarpackiego. Ostatecznie w akcji udział wzięło 4116 dzieci, z których każde przygotowało dla swoich rodziców laurkę z przesłaniem: Mamo! Tato! Kochasz? Zbadaj się! Przedszkolaki dowiedziały się o potrzebie stosowania profilaktyki zdrowotnej. Od teraz wiedzą jak ważne jest to, aby ich rodzice regularnie się badali. „Jeśli chociaż kilkoro rodziców, którzy otrzymali od swoich iskierek laurkę, pomyślało i udało się na profilaktyczne badania, jest to duży sukces akcji.” –  mówi Anna Nowakowska ze Stowarzyszenia SANITAS.

 

Każde z dzieci, które przygotowały laurkę otrzymało naklejki z informacją o akcji. Do przedszkoli trafiły również komiksy, poświęcone tematyce zdrowotnej.

 

W ramach Akcji Laurka ogłoszony został konkurs dla przedszkoli na najpiękniejsze prace z hasłem akcji. Spośród nadesłanych laurek wybrane zostały trzy najlepsze przedszkola. Wśród zwycięzców znaleźli się: Samorządowe Przedszkole w Przecławiu, Przedszkole Samorządowe w Hoczwi oraz Przedszkole Samorządowe im. Misia Uszatka w Korczynie.

 

Jak przyznaje współorganizator akcji Pani Anna Nowakowska ze Stowarzyszenia Sanitas, wybór wcale nie był łatwy  „W swoim życiu stawałam wiele razy przed różnymi wyborami, ale nie pamiętam tak trudnego jak ten. We wszystkich pracach skryte są uczucia, emocje i marzenia małych dzieci. Każda laurka na swój sposób zawiera w sobie cząstkę serduszka i duszy małych autorów. Zaskakującei bardzo miłe jest duże zaangażowanie, ogrom pracy oraz pomysłowość nauczycielek.” Ponadto, w związku ze szczególnym wkładem w wykonanie prac oraz promocję akcji, organizatorzy postanowili dodatkowo wyróżnić Parafialne Przedszkole im. Św. Rocha w Rzeszowie.

 

Do wszystkich laureatów zostaną przesłane nagrody w postaci gier, zabawek, książek oraz materiałów edukacyjnych ufundowanych przez Elżbietę Łukacijewską. Każde dziecko, które wzięło udział w akcji otrzyma również sympatyczny upominek – brelok odblaskowy.

 

© Copyrights 2020
Tworzenie stron www Kraków Millenium Studio