W Romskim Taborze z Karpat nad Morze

 

Dużymi krokami zbliża się niecodzienne wydarzenie jakim niewątpliwie jest wyprawa „W Romskim Taborze
z Karpat nad Morze”.

 

Jest to tygodniowa wyprawa marzeń dla dzieci i młodzieży romskiej, która wyrusza już 28 czerwca z Humennego do Gdańska. Inicjatorami wydarzenia są wspaniali ludzie o wielkich sercach: Dariusz Podbereski z Radia Gdańsk oraz  Robert Bańkosz z Sanoka. Oprócz nich zaangażowani w organizację są m.in. Jan Dittrich – dyrektor Domu Kultury w Kościerzynie, Peter Kudráč i Alexander Kudráč z Humennego oraz kilka innych osób, dla których los tych dzieci nie jest obojętny.

 

Osada Podskalka znajduje się na południowych obrzeżach Humennego. Mieszka w niej ok. 2.000 Romów. Społeczność miejscowych Romów pomimo swego ubóstwa stara się własnymi siłami poprawiać swój los. Peter Kudráč wraz ze swym bratem Aleksandrem (miejscowi Romowie) stworzyli ponad rok temu stowarzyszenie, które zajmuje się dziećmi i młodzieżą z osady, dając im możliwość zobaczenia i poznania innego świata poza osadą, pozbycia się kompleksów oraz nawiązania kontaktów z rówieśnikami z innych środowisk. Stworzyli oni zespół taneczny, który występował  m.in.  w Humenenm i na Festiwalu Romów w Preszowie. Prezentują głownie taniec współczesny, ponieważ brakuje im funduszy na przygotowanie tradycyjnych strojów romskich. Jednak po nawiązaniu kontaktów z Polakami  i mając w perspektywie możliwość zaprezentowania się ze swoją kulturą w Polsce, młodzież sama szyje sobie romskie stroje, choć jest to dla nich ogromny wydatek. Młodzież cygańska jest niezwykle uzdolniona zarówno tanecznie jak i wokalnie. Jako Cyganie mają „muzykę we krwi”. Stowarzyszenie, dzięki uprzejmości ojca Petera ma możliwość korzystania z niewielkiego pomieszczenia – małej restauracyjki przy sklepiku spożywczym w osadzie, gdzie odbywają się próby oraz organizowane są spotkania poświęcone sztuce, filmowi, kulturze, sprawom społecznym itp. na których spotykają się dzieci i młodzież romska, zapraszając na tego typu spotkania również swoich rówieśników
z Humennego.

 

Działalność tego środowiska romskiego jest niezwykła wśród osad romskich, które w większości popadły w marazm i pogodziły się z losem pariasów. Umożliwienie romskiej młodzieży  kontaktowania się ze środowiskami po stronie polskiej, to szansa na ich dowartościowanie i nawiązanie kontaktów i przyjaźni z rówieśnikami.

 

Dzieciaki oprócz licznych występów na małych i dużych scenach, wywiadów w radiu i innych mediach, gdzie będą mogły pokazać swój talent,  będą również miały niesamowitą okazję  by poznać wiele ciekawych miejsc skorzystać z różnych atrakcji jak np. muzea, sanktuaria,  Akwarium Gdyńskie, wycieczka statkiem, rejs galeonem.

 

Akcja zostanie nagłośniona zarówno w regionalnych jak też ogólnopolskich mediach.

 

Dzieci nie miałyby tej szansy gdyby nie wspaniali ludzie którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia oraz sponsorzy (całkowity koszt organizacji tej wyprawy wynosi ok. 35 tys. złotych).

 

Cieszymy się, że możemy wesprzeć tak wartościowe  wydarzenie. Przebieg wyprawy będziemy na bieżąco prezentować na naszych portalach.

© Copyrights 2020
Tworzenie stron www Kraków Millenium Studio